Zaznacz stronę

Niektóre dzieci skarżą się, że jest im zimno. Zdarza się to oczywiście głównie w porze jesienno-zimowej, natomiast często zjawisko to można zaobserwować także podczas przygotowywania się do snu. Co ciekawe, po wykluczeniu wszelkich chorób, warto zwrócić także uwagę na jakość ubrania, w którym chodzi dziecko. A zatem, dlaczego dziecku ciągle jest zimno i jakie mogą być tego przyczyny? Jaki wpływ ma na to dobór ubranka dziecięcego?

Noworodki

Nie da się ukryć, że dzieciom nowonarodzonym bywa zimno. Dzieje się tak z powodu tego, że w łonie matki jest nieco cieplej, dlatego noworodki przeżywają swego rodzaju szok. Warto zatem w pierwszych miesiącach życia ubierać dziecko w nieco grubsze ubranka. Pamiętaj jednak również, aby nie przesadzać, jeśli urodziłaś malucha w sezonie letnim, załóż czapeczkę, a także cienke ubranka dziecięce z długim rękawem. Nie decyduj się natomiast na grube kombinezony.

Masa ciała

Bardzo duży wpływ na odczuwalny chłód ma oczywiście także masa ciała. Dzieci, które niespecjalnie lubią ruch, ale są szczupłe, mogą zatem narzekać w większym stopniu na zimno. Warto zachęcać oczywiście najmłodszych do aktywności, aby nabierały także odporności, ponieważ zahartowane dziecko dużo rzadziej łapie choroby i przeziębienia. Dobrze jest zatem wykluczyć wszelkiego rodzaju choroby, a także anemię, dlatego jeśli masz wątpliwości, udaj się z dzieckiem do pediatry, tam z pewnością otrzymasz pakiet niezbędnych badań do wykonania.

Rodzaj ubrań

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że bardzo często za odczuwalny chłód na ciele odpowiada zwyczajnie ubranie. Decydując się na zakup z typowych „sieciówek”, możesz natrafić na ubrania wykonane ze sztucznych tkanin. Mowa tu oczywiście o akrylu, czy poliesterze, a także o popularnym poliamidzie. Co prawda, z pewnością cena tych ubrań jest dużo niższa, natomiast nie są one po pierwsze odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka, a po drugie bardzo często nie ogrzewają skóry, gdyż nie mają zdolności termoregulacyjnych.

Sztuczne włókna nie występują w przyrodzie naturalnie, a jedynie powstają w wyniku syntez chemicznych. Ubrania te są przede wszystkim nieprzewiewne i uniemożliwiają prawidłową, samodzielną termoregulację, czy też oddychanie skóry. Tkaniny te nie mają także zdolności do zatrzymywania nagrzanego powietrza oraz do odprowadzania wilgoci. Dziecko najczęściej w ubraniach ze sztucznych tkanin zwyczajnie się poci.

Naturalne włókna

Warto zatem decydować się na zakup ubranek z bawełny lub też wiskozy, czy innych, podobnych tkanin naturalnych, dzięki temu ciało będzie wykonywać samodzielną termoregulację, a tym samym, dziecku będzie w takim ubraniu ciepło. Trzeba zaznaczyć także, nie będziesz musieć ubierać pociechy w kilka warstw, gdyż jedna w zupełności wystarczy.

Dlaczego dziecku jest zimno? Bardzo często jest to skutek źle dobranego materiału ubrań. Warto decydować się na zakup odzieży wykonanej z włókien naturalnych. Jeśli jednak oczywiście przyczyna jest inna, trzeba odwiedzić swojego lekarza i zasięgnąć porady.